2008 Yılında Yayımlanan Merlin Serisi

2008 Yılında Yayımlanan Merlin Serisi

2008 Yılında Yayımlanan Merlin Serisi

Merlin serisi Netflix platformu üzerinden yayımlanmakta olup, drama türünde ve 5 sezondan oluşan bir dizidir. 20 Eylül 2009 tarihinde ilk bölümü yayımlanmış olan dizisinin son bölümü ise 24 Aralık 2012 tarihinde yayımlanmıştır. Toplamda 5 sezondan oluşan Merlin serisinde her sezon 13 bölümden oluşuyor. Toplamda 65 bölümden oluşan bu dizi, izleyicileri arasında %90 oranında beğeni toplamış olan bir dizidir. Dizinin başrollerini ise Colin Morgan, Angel Coulby, Bradley James, Katie McGrath, John Hurt, Anthony Head ve Richard Wilson isimleri paylaşmaktadır. Dizi 2011 ve 2013 yıllarında 1’er tane olmak üzere toplamda 2 adet ödül sahibi olmuştur. Dizi çekimlerinde ise mekan olarak dizi içerisinde kurgusal bir şehir olarak geçen Camelot’ta ana çekim platosu ve Paris’in kuzeyinde bulunmakta olan görkemli bir Pierrefonds Şatosu’nda çekimleri yapılmaktadır. Ama çekimlerin oldukça önemli olan bölümlerinde ise Galler’in başkenti olan Cardiff’te bulunan Shine’s Stüdyoları’nda yapılmıştır.

Merlin Dizi Serisinin Konusu Nedir

Merlin dizisinde ele alınan konu aslında gerçek bir hayata da değinmektedir. Kral Arthur’un zamanlarını anlatmakta olan seri, Kralı’ın zamanında yaşamakta olan Merlin isimli büyücüyü dizi konusu olarak alır. Dizi içerisinde Arthur ve Merlin karakterleri, Arthur henüz prens zamanlarını yaşarken tanışmış ve tanışıklarını ilerletip arkadaşlık kurmuşlardır. Dizi içerisinde Merlin ve Arthur ikilisinin yaşamış oldukları ilişki üzerinde durulmuş olsa da geleneksel olan efsanelerden sonra ilerleyen bölümlerde gidildikçe konu daha da farklılaşmaya başlayacaktır. Merlin dizisi, Kral Arthur efsanesinin aile ilişkilerine de değinilmiş olan bir halidir. Ayrıca dizi içerisinde Merlin karakterinin gençlik yıllarını da konu alınmıştır. İngiliz yapımına ait olan Merlin, fantastik drama türünde yer alan bir dizidir.

Merlin Dizisine Nereden Erişim Sağlanabilir

Merlin dizisine erişim sağlamak için Netflix platformuna üye ya da abone olunmuş olması gerekiyor. Platform üzerinden dizi izlendiği zaman asıl dili İngilizce olan Merlin’in farklı dillere de çevirisi yapılmıştır. Ayrıca Netflix’in alternatifi olan sayfalarda da dizinin yayımlandığı biliniyor. İnternet sayfalarına ulaşım sağlamak için ise internet üzerinden netflix izle ya da netflix ücretsiz izle gibi arama etiketleri ile ulaşım sağlanacaktır. İnternet sayfaları ya da Netflix resmi platformu üzerinden diziye erişmek oldukça kolay olacaktır.

Genel Kültür