Albendazol reçetesiz alınır mı

11 Tem

Albendazol reçetesiz satın alınabilir mi? Konuyla ilgili yazımızda Albendazol reçetesiz satılıyor mu? ve Albendazol reçete edilir mi? Sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgi paylaşacağız. Anthelmintik yani vücutta yumurta bırakan bakteri veya kurtçukların üremesini ve büyümesini engelleyen ilaç olan albendazol bir tür parazit ilacıdır. Bu başlık altında albendazol hakkında sorulan başlıca soruları derledik. İlacın temel amacı vücutta yumurta bırakan yeni yumurtadan çıkmış parazit larvalarını büyümelerini engelleyerek öldürmektir. Bu ilaca albendazolum da denir ve albendazol solucan istilası olarak bilinen çeşitli parazitlerin tedavisinde etkili bir ilaçtır.

Albendazol ne için kullanılır?

Bu ilaç 1975 yılında keşfedildi ve bugün hala aktif olarak kullanılıyor. Albendazolün ne için kullanıldığına dair ilk girişte bahsettiğimiz paraziter hastalıklara ek olarak, giardiasis, filaryazis, çakal solucanları olarak bilinen hastalıklar ve hidatik hastalıklarda kullanılır.

Albendazol’ün yan etkileri nelerdir?

Bu ilacın en yaygın yan etkileri arasında baş ağrıları yer alır. Ayrıca Albendazol’ün yan etkileri olup olmadığı konusunda da araştırma yaptık. Baş ağrılarına ek olarak karaciğer fonksiyon bozukluğu, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler sıklıkla görülebilir. Bazı kişilerde nadir görülen yan etkiler de görülebilir. Nadir görülen yan etkiler arasında kurdeşen ve cilt tahrişi görülebilir.

Albendazol reçetesiz satın alınabilir mi?

Etkili bir ilaç olduğu bilindiği için albendazol reçetesiz alınabilir mi gibi soruların araştırılması oldukça normaldir. Albendazol reçeteli ve reçetesiz bir ilaçtır ve ilacın güncel satış fiyatı 34.98 TL’dir. İlaç eczanelerde andazol 400 mg olarak da satılmaktadır.

Bunlara da bakabilirsiniz:

Aldactone reçetesiz alınabilir mi? Aksef antibiyotik reçetesiz alınabilir mi? Burun spreyi reçetesiz alınabilir mi?