Bir Tenis Maçında Başlangıç Nasıl Yapılmalıdır

Bir Tenis Maçında Başlangıç Nasıl Yapılmalıdır

Tenis maçları servis adı verilen başlangıç atışı ile başlar. Takımlardan ya da oyunculardan bir tanesi servis atışını gerçekleştirir ve atışın başarılı olması dahilinde maçı başlatmış olur. Servis atışı ise belirlenen çizginin ardında ve belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. İlk servis sol taraftan ve ikinci servis ise sağ taraftan atılması halinde doğru servis atışı gerçekleştirilmiş olur. Servis atışı kurallar dışında gerçekleşir yani hatalı ya da atış doğru bir şekilde yapılamaz ise puan kaybına yol açar. Tenis maçlarında ya da tenis antrenmanlarında her set başında servis atışı gerçekleşmesi belirlenmiş olan bir şart durumudur.

Bir Tenis Maçında Hangi Ekipmanlar Kullanılır?

Tenis sporu kendine özel ekipmanları bulunduran bir spor dalıdır. Tenis sporundaki ekipmanlar oyun ya da maç ile olabilmesiyle beraber oyunculara özel, oyuncuların kişisel olabilecek olan ekipmanları da vardır. Tenis sporunda kullanılmakta olan başlıca ekipmanlar raket ve belirlenmiş olan bir adet tenis topudur. Bu ekipmanlar tenisin temel, ana ögelerindedir. Bu ekipmanlar olmadığı sürece tenis sporunun oynanması mümkün değildir. Bunların yanı sıra ise oyuncuların kişisel ekipmanları da bulunmaktadır. Tenis çantası, tenis kıyafetleri, tenis ayakkabısı gibi ekipmanlar kişisel olan ekipmanlardandır.

Türkiye Tenis Federasyonu ve Cengiz Durmuş

Türkiye Tenis Federasyonu, 1923 yılı içerisinde Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı içerisinde kuruluşu yapılmış olup bağımsız olmayan bir kuruluş halinde bulunmaktaydı. Daha sonra ilerleyen yıllarda ise 1953 yılında bağımsız, özerk bir yapı halinde federasyon varlığını sürdürmüştür. Federasyonun başkanı olan Cengiz Durmuş ise 2015 yılında yapılan 5.genel seçimler itibari ile başkanlığına başlamış ve hala da sürdürmektedir. Cengiz Durmuş, federasyona başkanlık yapıyor olmasının yanı sıra oldukça iyi ve oldukça başarılı bir tenis oyuncusudur. Seçimlerden başarılı bir şekilde çıkmış olan Durmuş, seçimlerden hemen sonra amacının sadece başkanlık olmadığını ve tenis sporunu global, tüm dünyaya hakim olarak kılmak için çabalayacağını de belirtmiştir. Cengiz Durmuş, 1965 yılında Türkiye’nin Ağrı ilinde dünyaya gelmiştir. Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olmuş olan Durmuş, kariyer planlamalarına 1990 yılında başlamıştır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor