E-Nabız müşteri hizmetleri

7 Tem

E-Pulse İletişim Merkezi0850 240 03 03 numaralı telefondan kullanıcılarının sorularına her zaman cevap vermektedir. Bu telefon numarasından 7/24 bilgi almak mümkündür. Operatörler kullanıcıların istek, talep, şikayet ve sorularına cevap vermek için telefonun diğer ucunda beklemektedir. Ayrıca 0312 471 83 50 numaralı telefon yardım merkezi için de kullanılmaktadır. Bu bir sabit hat telefonu olduğundan sadece mesai saatleri içerisinde ulaşılabilir olacaktır.

E-Nabız çağrı merkezi telefon numarası

E-Nabiz çağrı merkezi Ayrıca kullanıcılara destek olmak için 0312 248 51 51 numaralı telefon hattı oluşturulmuştur. Sağlık bilgi sistemlerine ait bu hat ile detaylı bilgi almak mümkündür.

Müşteri hizmetleri aracılığıyla hangi işlemler yapılabilir?

Şikayet, bilgi edinme, soru sorma, öneri, talep gibi birçok işlem e-nabız müşteri hizmetleri İle yapılabilir. Tüm istek ve sorularınız için en kısa sürede bilgi verilir ve gerekirse e-posta ile yanıt verilir. Ayrı bir şikayet hattı olmadığı için tüm şikayet kayıtları müşteri hizmetlerinden oluşturulabilir. Kullanıcılarına en iyi hizmeti en yüksek kalitede sunmayı hedefleyen E-nabız müşteri hizmetleri her zaman kullanıcılarının yanındadır. E-nabız en kapsamlı, yani en geniş sağlık bilgi sistemi olduğundan müşteri hizmetleri de en önemli bölümlerden biridir. E-nabız sisteminin sosyal medya hesapları da takip edilebilir.

Müşteri hizmetleri aracılığıyla çözülemeyen sorunlar var mı?

Müşteri servisi Telefonla çözülemeyen sorunlar olabilir. Bu durumlarda müşteri hizmetleri temsilcisinin yönlendirmesiyle resmi kurumlara dilekçe yazmak gerekebilir. Temsilciler bu konuda yardımcı olacaktır.