Evde uygulanabilecek pratik cilt ve saç bakım önerileri

Evde uygulanabilecek pratik cilt ve saç bakım önerileri

ABONE OL

Koivd-19 salgınının, hayatımızda yarattığı kısıtlayıcı etkisiyle önemli bir stres kaynağı haline geldiğini vurgulayan Dr.Öğr. Üyesi Yeşim Üstün Aksoy, bu stresin birçok sağlık probleminin yanı sıra cilt ve saç yapısının bozulmasına da neden olabileceğini söyledi.

Sağlıklı bir cilt ve saç için, su içmenin, doğru ve dengeli beslenmenin ve uyku düzeninin çok önemli olduğunu söyleyen Aksoy, cildin temiz ve nemli tutulmasının da çok önemli olduğunu vurguladı.

Cilt bakımında, cilt tipini ve buna uygun ürünleri bilmenin önemine değinen Dr.Öğr. Üyesi Yeşim Üstün Aksoy, “Cilt bakımının ilk adımı cildin uygun ürünlerle temizlenmesidir. Temizlikte tonik olarak kullanabileceğiniz en iyi doğal malzemelerden biri ise gül suyudur. Gül suyu, gözeneklerin arınmasını ve siyah nokta oluşumunu önler” dedi.

Temizlik işleminin ardından cildin nemlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Aksoy, nemlendirme işlemi için cilt bakımı yağları ya da evde bulunan bazı doğal malzemeleri önerdi: “Aloe vera yapraklarının içinde yer alan jelle ya da salatalık suyuyla cildinizi nemlendirebilir, badem yağı, buğday yağı, çörek otu yağı gibi farklı yağları da bu amaçla kullanabilirsiniz.

Doğal ürünlerden Türk kahvesi, badem, toz şeker, çilek ve domates ile cildinize haftada bir kez peeling uygulayabilirsiniz.”

Hangi cilt için hangi maske uygun

Hangi cilt için hangi maske uygun?

Sağlıklı bir cilt maskesi için cilt tiplerine göre kullanılabilecek ürünleri sıralayan Dr.Öğr. Üyesi Yeşim Üstün Aksoy, kuru ciltler için avokado, limon, yumurta akı, çilek ve bal ile cilt maskesi hazırlanmasını tavsiye etti.

Nemsiz ve cansız ciltlere ise bal, yoğurt, zeytinyağı, salatalık, aloe vera, muz içeren maskeler iyi geliyor. Yağlı ciltlerde kullanılacak cilt maskelerinin ise elma sirkesi ve maden suyu içermesi gerekiyor.

Yeşil çayın bütün cilt tiplerinde kırışıklık önleyici olarak kullanılabileceğini söyleyen Aksoy, cilt renginin açılması, sivilce ve leke tedavisi ve hücre yenilenmesi için de limon, bal ve toz şeker gibi doğal malzemelerin kullanımını önerdi.

Saçları doğal yollarla canlandırmak için ne yapmalı

Saçları doğal yollarla canlandırmak için ne yapmalı?

Dr.Öğr. Üyesi Aksoy, saç bakımında kullanılabilecek doğal ürünleri de yine saç tiplerine göre sınıflandırdı.

Yağlı saçlar için yağsız yoğurt ve yumurta; ince telli saçlar için Hint yağı ve ısırgan otu; kalın telli saçlar için menekşe yağı, zeytinyağı ve bal; kepekli saçlar için avokado, bal ve zeytinyağı; dökülen saçlar için zeytinyağı, bal, tarçın, yumurta ve badem yağı; kuru saçlar için bal ve süt; yıpranmış saçlar için muz ve badem yağı; kırık saçlar için menekşe yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı ve sirke gibi doğal malzemelerle hazırlanan karışımların kullanılmasını tavsiye etti.

Kaynak: iceriksistemi.com

Moda ve Yaşam