Fenerbahçe Erol Bulut ile yollarını ayıracak mı? Beşiktaş maçı kararı…

Fenerbahçe Erol Bulut ile yollarını ayıracak mı? Beşiktaş maçı kararı…

Fenerbahçe son olarak Süper Lig’in 30. haftasında Ülker Stadı’nda Gençlerbirliği’ni konuk etmiş ve mücadeleden 2-1’lik mağlubiyetle ayrılmıştı.

Maçın ardından sarı lacivertlilerde gündem VAR, AVAR ve VAR operatörü olurken, sarı lacivertli kulübün yöneticisi Selahattin Baki konu ile ilgili sert açıklamalarda bulunmuştu.

Baki, yaptığı konuşmada şu sözleri sarf etmişti;

“FETÖ’cü zihniyet bilerek Fenerbahçe taraftarının sinir uçlarıyla oynayıp, insanları sokağa döküp kaos yaratmak istiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız önde olmak üzere futbolu sevenler olduğunu biliyorum, lütfen bir temizlik bekliyoruz artık.

Bugünkü VAR operatörü, birkaç hafta önce oynanan maçta bizim yine ofsayt diye golümüzü iptal eden kişi. Bu kişinin kim olduğunun araştırılmasını devletimizden istirham ediyorum.”

TFF’DEN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ
Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu, Baki’nin sözlerine yönelik şu açıklamayı yaptı;

“Süper Lig’in 30. Haftasında oynanan Fenerbahçe-Gençlerbirliği maçından sonra, Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen açıklamalarda bulunmuştur.

Bilindiği gibi, VAR sistemi Süper Lig’de 2018-19 sezonundan bu yana aralıksız olarak uygulanmaktadır. VAR sisteminin teknolojik alt yapısı, FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Şampiyonası, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi’nin yanı sıra, İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda liglerinin alt yapısını sağlayan Hawk-Eye firması tarafından yürütülmektedir.

TFF’nin VAR merkezi, uluslararası standarta sahip olmakla beraber, Hawk-Eye görüntü operatörleri maç içerisinde alınan hiçbir kararda söz hakkına sahip değildir. Ofsayt çizgilerinin koyulması ve topa vuruş anlarının belirlenmesi dahil VAR hakemlerinin onaylamadığı herhangi bir işlemi gerçekleştiremez. Tüm bunlar evrensel VAR protokolü gereğince kati kurallardır ve TFF ile IFAB tarafından sürekli denetim altındadır.

Ayrıca Hawk-Eye firması, görüntü operatörlerinin, gereken detaylı geçmiş ve adli sicil taramaları tamamlandıktan sonra işe alındığını Federasyonumuza bildirmiştir.

Bununla birlikte, Türkiye Futbol Federasyonu, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri Selahattin Baki ve Alper Pirşen’in iddiaları ile ilgili gerekli tahkikatın yapılması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunmuştur.

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, iddialara ilişkin elindeki tüm bilgi, belge ve kanıtları Federasyonumuza ve gerekli mercilere iletmesi gerektiğini kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

EROL BULUT AYRILACAK MI?
Sarı lacivertlilerde gündem bir yandan VAR operatörü olurken, bir yandan da Erol Bulut ile yolların ayrılıp ayrılmayacağı ile ilgiliydi.

Sabah Gazetesi muhabiri Volkan Demir’in haberine göre, Fenerbahçe’de Gençlerbirliği karşısında alınan yenilginin ardından gözler Samandıra’da Erol Bulut’a çevrilmiş durumda.

GÖNDERİLECEK Mİ?
Sarı lacivertli kulüp yönetiminin şu anda Erol Bulut’un görevine son vermek gibi bir konuyu ele almadığı kaydedildi.

BEŞİKTAŞ DERBİSİ KRİTİK
Bununla beraber Fenerbahçe’de Pazar günü oynanacak Beşiktaş derbisinde takımın başında Erol Bulut’un olacağı kesinleşti ancak derbide puan kaybı yaşanması durumunda Erol Bulut ile yolların ayrılması ihtimali hayli yüksek.

Kaynak: haberyapti.com

Spor