Kadınların korkulu rüyası Menopoz

Kadınların korkulu rüyası Menopoz

Okan Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Cihan Karadağ, menopoz ile ilgili merak edilenleri anlattı.

menopoz

Menopozda neler oluyor

Menopoz belli aşamalardan oluşur ve bunlar zamanla yerine oturur. İlk dönem;

Perimenoz: Bu dönem menopoza girme aşamasında 2 veya 3 yıl önce başlar. Bu dönemde belirli şikâyetler arasında yumurtalık yoğunluğunun azalımı, ateş basmaları olarak görülebilir. Kişiler bu dönemde çocuk sahibi olabiliyor. Fakat düşünülmemesi daha çok öneriliyor.

Menopoz: Bir önceki aşamadan bu yana 1 yıl geçtiğinde, menopoz aşamasına girilmiş olur. Yani bu dönemde adet döngüsü, kanama ve yumurtalıklar durmuş olur. Artık bu dönemde hamile kalma durumu ortadan kalkar.

Erken Menopoz: Bazı kadınlar, diğer kadınlara oranla daha erken menopoz dönemine girebilir. Genetik ve geçirilmiş bazı hastalıklar buna sebep olabilir.

menopoz

Menopoza girdiğinizi nasıl anlarsınız

Menopoz dönemi öncesinde ve menopoz döneminde kadınlar sık sık şu şikayetlerle karşılaşıyor:

– Gece terlemeleri ile başlayan uyku bozuklukları
– Menopoz döneminden önce başlayan adet bozuklukları
– Çarpıntı
– Baş ağrısı
– Psikolojik değişiklikler

Cinsel hayat Menopoz ile azalır mı

Menopoz nedeniyle vajinada kuruluk meydana gelebilir. Vajinadaki elastiklik daha aza inebilir. Tedavi edildiğinde ve hastalara uygun ilaç kullanımı yapıldığında bu sorun ortadan kalkar. Hastalar, doğru tedavi ve düzenli takipler ile cinsel hayatlarına aynı şekilde devam edebilir.

menopoz

Sağlıklı bir Menopoz dönemi için

Bu dönemde uygulanması gereken en önemli şeylerden biri; egzersizdir. Haftada en az 3 kez olamk üzere düzenli egzersiz, meopozun etkilerini azaltacaktır.Sporu hayatınızda sürekli hale getirin. Sigara kullanmayın. Bol bol vitamin alın. Kemik sağlığı için düzenli olarak, kemik mineral yapısını destekleyici multivitaminler kullanın. Bu döneminizde uzman bir hekime görünmeyi unutmayın.

Kaynak: islevler.com

Sağlık