Kolon Kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kolon Kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Her yaşta görülebilen kolon kanseri, özellikle son yıllarda gençler arasında görülme oranı artış gösterdi. Bu nedenle kolon kanseri hakkında bilgi sahibi olunmalı ve doktor kontrolleri ihmal edilmemeli. Unutulmamalı ki; her kanser türünde olduğu gibi kolon kanseri de erken teşhis ile tedavi edilebilir!

kolon kanseri

Kolon kanseri nedir

Kolon kanseri kalın bağırsakta meydana gelir. Sindirim sisteminin son aşamasında kalın bağırsak bulunur. Yaklaşık 1,5-2 metre uzunluğunda bulunan bu organ, rektum ve kolon adında iki bölümden oluşur. İnce bağırsaktan gelen besinlerin ayrıştığı bu bölgenin iç yüzeyinde kötü hücrelerin bulunması ve çoğalması ile hastalık meydana gelir. Bu hücreler çoğalarak polipleri oluşturur ve bu kütleler bağırsakta tıkanıklığa yol açar.

Kolon kanseri risk faktörleri nelerdir

Kolon kanserinin birçok risk faktörü bulunmaktadır. Bu risk faktörleri arasında genetik faktörler, yaş ve kişinin yaşam tarzı büyük önem taşır.

Genetik faktörler: Genetik faktörler kişinin kolon kanseri oluşuna sebep olarak gösterilmese de, kişinin hastalığa yatkınlığı açısından önemli. Bunun yanında bazı genetik bozukluklarkişiyi hastalığa yatkın hale getirebilir.

Yaş: Genelde 40 yaş ve sonrasında kadınlarda da erkeklerde de kolon kanseri olma riski artsa da, son yıllarda gençlerde de sıkça görülebilmektedir. Bu nedenle özellikle 40 yaş sonrasında
bireylerin düzenli aralıklarla kontrolleri yapılmalıdır.

Yaşam tarzı: Her kanser türünde olduğu gibi kolon kanserinde de bireyin yaşam tarzı oldukça önemlidir. Meyve, sebze ve lifli gıdaları bolca tüketmeyen, sigara ve alkolü aşırı kullanan, hareketsiz bir hayat tarzına sahip olan, kilosu olması gerekenden fazla olan kişilerde kolon
kanseri riski daha yüksektir.

kolon kanseri belirtileri

Kolon kanseri belirtileri nelerdir

Kolon kanseri bir süre belirti göstermeden ilerleyebilir. Bu hastalığın belirtileri arasında;

– Dışkıda kan bulunması

– Geçmeyen ishal veya kabızlık

– Kilo kaybetme

– Dışkıda şekil değişikliği

Dışkılama sırasında ve/veya karın bölgesinde uzun süreli ağrılar bulunabilir. Bu belirtiler doğrudan kanseri işaret etmeyebileceği gibi bu şikayetler olduğunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Kolon kanseri nasıl tespit edilir

Hastalığı tespit edebilmek için belirli testler ve işlemler bulunmaktadır. Kolonoskopide kamera yardımıyla kalın bağırsak incelenir, bu sayede şüpheli durumlarda biyopsi yapılabilir ve kanser tespit edilebilir ve hemen tedaviye başlanır. Bunun yanında bilgisayarlı tomografi ile görüntülemeler yapılır, dışkıdan örnek alınıp testler uygulanır. Görüntüleme ve yapılan kan/dışkı testleri sonucuna göre gerekli tedavi planlanır ve uygulamaya başlanır.

kolon kanserş tedavisi

Kolon kanseri tedavisi

Kolon kanseri, erken fark edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Özellikle erken evrede tespit edildiğinde kolonoskopi sırasında kanserli hücreler çıkarılabilir. Kolonoskopi ile alınamayan büyük polipler laparoskopi ile alınabilir, bunun yanında bağırsağın bir kısmının alınması ile de kolon kanseri tedavi edilebilir. Bu durumda bağırsağın ikinci kez ameliyat edilmesi gerekir, bu süreçte bağırsağın iyileşmesi amacıyla karın duvarında bir delik açılıp bağırsak torbası yerleştirilir. Bazı durumlarda bu süreç kalıcı hale gelebilmektedir. Bu operasyonlardan sonra kemoterapi tedavisine başlanır ve vücudun kanserden tamamen temizlenmesi hedeflenir. Kemoterapi süreci sonlanıp, vücudun tamamen temizlendiğinden emin olunduğunda ikinci ameliyat gerçekleştirilir ve hastanın bağırsak torbasından kurtularak yeniden normal dışkılama sistemine sahip olması sağlanır.

Florence Nightingale Hastaneleri her kanser türü ile çalışan, uzmanlaşmış doktor ekibi ile kanser tedavisi konusunda Türkiyenin en iyi hastanesi olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla 1997 yılında sadece kanser tedavisine yönelik Kanser Merkezini kuran Florence Nightingale Hastaneleri, gelişmiş teknolojileri, multidisipliner yaklaşımı ile her yönden desteklenen tedavi yöntemleri ile hastalarına en kaliteli hizmeti sunmaktadır. Kanser hastalarına yönelik grup terapileri, psikoonkolojik bireysel terapileri, onkolojik beslenme desteği, koruyucu tedavi ve ağrı tedavisiyle hastalar her yönden desteklenmekte ve bu sürecin en kolay ve hızlı şekilde atlatılması sağlanmaktadır.

Kaynak: habersundu.com

Sağlık