Kredi Notunu Kimler Kullanır

Kredi Notunu Kimler Kullanır

Son on yıllarda kredi kartı sahibi olanlar ve kredi çekenlerin sayısı bir hayli artmıştır. Borcunu zamanında ödemeyenlerin kara listeye düştüğü günler geride kalmış ve kredi risk raporu adı altında yeni bir kavram ortaya çıkmıştır. Kredi notunuza göre kredi çekip çekemeyeceğinizin belirlendiği bu sistem de, düzenli ödemeler yaptıysanız kredi notunuz yüksek, geç ödemeler ve icra takibi gibi durumlara düştüğünüzde ise, kredi notunuz düşük olacaktır.

Peki, kredi notunu kimler kullanır? Derseniz bunun cevabı, kredi kullanacak ve kredi kartı alacak herkes olacaktır. Herhangi bankaya kredi kartı başvurusu ya da kredi başvuru yapacaksanız, banka kredi notunuzu öğrenir ve kredi çekmeye uygun olup olmadığınızı kontrol eder. Eğer birçok krediniz varsa, üst limitinizi aşmayan tutarda kredi çekebilirsiniz. Mesela kredi notunuzu kırmızıya dönmüşse, risklisiniz demektir ve kredi verilmez. Ancak yeşil ise, gelirinizin el verdiği oranda kredi kullanabilirsiniz demektir. Bu şekilde iseniz sizde bankaya gitmeden alacağınız kredi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için bir çok sistem bulunmaktadır. Bu tür sitelere üye olarak kredi botunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat bazı siteler bunu yapabilmeniz için üyelikli bir sistem yapmışlardır. Ve alacağınız paketler doğrultusunda kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu durum birçok kişinin işini kolaylaştırmıştır. Çünkü bankaya gitmeden kredi risk raporunu inceleyerek kredi çekip çekmeyeceğini anlayabilme imkânı doğmuştur. Kredi kartı alırken de bu risk raporundaki puan dikkate alınır ve buna göre bir limit belirlenir. Gelirinizin bir kaç katına kadar kredi kullanabilmenize imkân tanıyan bu uygulama bir çok banka tarafından tercih edilir. Bireysel olarak da bu yöntemi kullanabilirsiniz ve kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Siz de sisteme üye olarak kendi kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notu düşükse yükselmesi için düzenli ödemeler yapmalısınız. Mesela asgarisini ödediğiniz kredi kartınızın tamamını ödediğinizde kredi notunuz yükselecektir. Bu yüzden mutlaka bankaya gitmeden önce kredi risk analizinizi yapın ve ne kadarlık bir kredi başvurusu yapabileceğinizi öğrenin. Bu şekilde bankada vakit kaybetmeden kredi çekip çekemeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ekonomi