Van Kedisinin Özellikleri

Van Kedisinin Özellikleri

Van Kedisinin Özellikleri

Sahibiyle oyun oynamayı seven, meraklı yapısıyla yerinde duramayan bir tür kedi ırkıdır. Evcil olması sebebiyle çok fazla ilgi görmesinden ötürü fiyatı yüksektir. Kedi sahiplendirme düşüncesinde olanların fiyat konusunda araştırma yapması gerekir. Sayısı azalması sebebiyle değerlidir. Böylece Van dışına satışı yasaklanmıştır. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Bu kedi ırkıyla alakalı ile ilgili araştırma burada yapılmıştır. Kedi sayıları bu seferde fazla çıkmıştır. Sonuç olarak Van dışına satışı olsa da yurtdışına satışı hala yasak durumdadır.

Van Kedilerinin Özellikleri ve Dış Yapısı

Van Kedisi ismini bulunmuş olduğu Van şehrinden almıştır ve tüm coğrafyada bu isim üzerine bilinmektedir. Asil yapıya sahiptir. Yürürken kuyruğunu havada dik tutarak yürür. Kuyruğunda fazlaca tüyler bulunmaktadır. Heybetli görünüşü küçük aslana benzetilmektedir. Bu tür kediler Türk ırkının özelliğini taşır. Çift renkli gözlere sahiptir. Bir gözü mavi diğer gözü ise kehribar rengini almıştır. Tüy rengi ise genel olarak beyaz renklidir. Tüyleri uzundur. Kuyruğu uzun yapıdadır. Oyuncu, meraklı, sevecendir. İyi bir yüzücüdür. Orta yapıda bir kedidir.

Van Kedilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Zor bir yapısı olmayan Van Kedisi her koşul için uygundurlar. Tüylerinin uzunluğu sebebiyle haftada 2 ya da 3 kez tımar edilmesi doğru olacaktır. Kedi tarağı önerilmektedir. Kedinin tüylerini yolmayacak şekilde taranması açısından gerekir. Tüylerinin uzun olması sebebiyle göz ve ağız kısmındaki tüyler kırpılmalıdır. Ve göz ve ağız temizliğine önem verilmelidir. Düzenli bir şekilde veterinere götürülmesi ve hekim kontrolünden geçmelidir. Aşıları tam olarak yapılmalıdır.

Van Kedilerinin Çocuklarla Ve Diğer Hayvanlarla Olan İlişkisi

Tehditkâr olmayan çocuk ve hayvanlarla kolaylıkla anlaşır. Zarar görmedikçe yabancılara karşı dostane tavır sergiler. Oyun oynamayı, özgür davranmayı sever. Kediler ile iyi anlaşır. Yavruyken alıştırılırsa evcil kuşlarla anlaşması zor olmaz, kuşlara zarar vermez. Asil yapıda olduğu için saldırgan değildir. Sevimli, uysal, akıllı olan bu kedi türleri apartman ortamına rahatlıkla ayak uyduracaklardır. Kedi sahiplendirme açısından bu kedi türlerinin seçimi doğru olacaktır. Kediler için evde kullanılacak malzemeler araştırılıp bulunabilir.

Genel Kültür