Vatikan’dan tepki çeken karar: Katolik Kilisesi eşcinsel birliktelikleri kutsayamaz

Vatikan’dan tepki çeken karar: Katolik Kilisesi eşcinsel birliktelikleri kutsayamaz

Katolik Kilisesi’nin yönetim merkezi Vatikan İnanç Doktrini Cemaati, rahiplerin eşcinsel birliktelikleri kutsayamayacağını, çünkü bunun dini bakımdan ‘meşru olmadığını’ açıkladı.

Vatikan’dan tepki çeken karar: Katolik Kilisesi eşcinsel birliktelikleri kutsayamaz

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Vatikan’ın İnanç Doktrini Kurulu bugün yaptığı açıklamada bazı cemaatlerden gelen eşcinsel ilişkilerin kutsanmasına ilişkin sorulara yanıt verdi.

Açıklamada, Katolik Kilisesi rahiplerinin eşcinsel birliktelikleri kutsayamayacağı belirtildi. Kutsama işlemi gerçekleştirilse bile ‘meşru olmadığı’ kaydedildi.

Yedi dilde yayımlanan ve Papa Francis tarafından onaylanan iki sayfalık bir açıklamaya göre karar ‘eşcinsel ilişkileri onaylamadığı ve tanrı katında meşru olmadığı’ gerekçelerine dayandırıldı. Bu karar, Katolik kilisesinin insanlar arasında ayrımcılık yaptığı tartışmalarını alevlendirdi.

Vatikan cephesinden yapılan açıklamada, Katolik öğretisinin, ‘eşcinsel kişilere hassasiyet ve saygı gösterilmesi gerektiğini ancak eşcinsel ilişkinin tanrının planları yer almadığı’ ifadeleri kullanıldı.

Kararnamede ayrıca, eşcinsel sendikaların bu planın bir parçası olması ‘amaçlanmadığı’ için kilise tarafından kutsanamayacakları belirtildi.

PAPA ÇARK ETTİ

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco geçen yıl yaptığı bir açıklamada, “Eşcinsel insanların bir aile içinde olmaya hakkı var. Onlar Tanrı’nın çocukları ve bir aileye sahip olma hakları var. Hiç kimse bu yüzden dışlanmamalı ve perişan edilmemeli. Olması gereken şey bir medeni birliktelik yasasıdır, bu şekilde yasal olarak korunurlar. Ben bunu savunuyorum”demişti. Ancak Katolik Kilisesi liderinin altında imzası olan kararname, Papa’nın açıklamalarının tam aksini söylüyor.

Kaynak: terimi.com

Genel Kültür