Yazar Erol Toy, yaşama veda etti

Yazar Erol Toy, yaşama veda etti

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazarı Erol Toy, 85 yaşında hayatını kaybetti. Yazarın ölüm haberini kızı Ayşe Toy sosyal medyadan, “Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık” ifadeleriyle duyurdu.

Yazar Erol Toy, yaşama veda etti

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazarı Erol Toy’un kızı Ayşe Toy, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda babasının hayata veda ettiğini duyurdu.

Toy yaptığı paylaşımda, “Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz. Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık. Fikirlerin ölümsüz, huzur içinde uyu” ifadelerini kullandı.

Canım babam, yazar Erol Toy, uzun bir hastalığının sonunda yanımızdan ayrıldı, acımız tarifsiz. Babacım, merak etme, ömrün boyunca kaleminle anlatmak ve korumak için mücadele ettiğin laik Cumhuriyet bize emanet artık. Fikirlerin ölümsüz, huzur içinde uyu. pic.twitter.com/Jy0akuHTLQ

— Ayşe Toy (@ToyAyse) March 13, 2021

1936 yılında Manisa’da dünyaya gelen Toy, 85 yaşındaydı.

Toplumcu gerçekçi ekolü benimseyen Toy, ilk basımı 1974 yılında yapılan ve Vehbi Koç’un yaşam öyküsünün anlatıldığı iddia edilen “İmparator” adlı romanıyla okur kitlelerine adını duyurdu. Yazarın 2 ciltlik ‘Azap Ortakları’ adlı çalışması da ses getirdi.

Öykü, roman, deneme ve eleştiri yazılarının dışında sahnelenmiş tiyatro oyunları da bulunan Erol Toy, Bank-İş sendikasanın da kurucuları arasında yer alıyor.

Kaynak: dunyaguncel.com

Genel Kültür